Kod analize energetskih svojstava prozorskih okvira i stakla, važno je naglasiti da energetska efikasnost ne ovisi samo o postizanju što nižeg koeficijenta prolaza topline kod prozora. U suvremenoj arhitekturi puno pažnje se posvećuje prihvatu sunca i zaštiti od pretjeranog osunčanja, jer se i pasivni oblici topline moraju regulirati i optimizirati u zadovoljavajuću cjelinu.
Pooštrenjem propisa vezanih uz toplinsku zaštitu i uštedu energije, osim toplinske izolacije vanjske opne zgrade važnu ulogu u optimiranju energetski efikasne i pasivne kuće preuzimaju i sustavi za zaštitu od pretjeranog osunčanja ljeti, tj. za zasjenjivanje.
U cilju djelotvorne zaštite od preintenzivnog osvjetljenja primjenjuju se slijedeća rješenja:
Njihova funkcija je da usmjere dnevno svjetlo tamo gdje je ono potrebno, bez pretjeranog blještanja i osunčanja. Suvremeni tzv. „daylight“ sustavi koriste optička sredstva da bi potakli refleksiju, lomljenje svjetlosnih zraka, ili za aktivni ili za pasivni prihvat svjetla. Stoljećima je dnevno svjetlo bilo jedini izvor svjetla u kućama. Unutrašnjost kuće dizajnirala se tako da svaka prostorija primi dovoljno dnevnog svjetla. Efikasni izvori umjetne rasvjete i moderna arhitektura s puno stakla dala je slobodu arhitektima. Suvremeni sistemi kontrole prolaska svjetla i upravljanja dnevnim osvjetljenjem novi su doprinos energetskoj efikasnosti i održivom razvoju. Ti sistemi se uključuju u arhitekturu u fazi najranijeg projektiranja.
Mario Simović
Sistemi zaštite od sunca
FAETONT-MONT d.o.o.